Beltway
Szczegóły
- Autor
- Rakso
- Rozmiar
- M (72x72)
- Poziom trudności
- Normalny
- Język
- Angielski
- Podziemia
- Nie
- Woda
- Wielki Kontynent
- Fabuła
- Nie
- Warunki wygranej
- pokonanie wszystkich wrogów
- Warunki przegranej
- utrata wszystkich bohaterów i zamków
- Graczy ludzkich
- 3
- Graczy komputerowych
- 0
- Wyświetlono szczegóły
- 6281 razy
- Pobrano
- 5837 razy
- Średnia ocena
- 5.0000000000000000
Nic specjalnego, ulubiona mapka sieciowa wielu czyli Heroesowa "Beltway" z dwójki. Mapka idealnie odwzorowana kratka po kratce. Drobne zmiany wprowadzające obiekty z HotA i wymagający strażnicy broniący dostępu do Utopii(2 smocze utopie, 2 świątynie wodne) by nie było za łatwo zyskać przewagę nad rywalami. Trochę pobanowanych zaklęć uznawanych za bezużyteczne bądź wygrywające gry (fly, dimension door, town portal). Zaklęcia pozwalające nękać innych graczy przez jezioro (summon boat, scuttle boat, water walk) można nabyć w kapliczkach jedynie wzdłuż zachodniej plaży po pokonaniu strażników.
Poszukuję sugestii i porad jak zbalansować mapkę jeszcze bardziej pod tryb sieciowy! :)
Komentarze
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz. To potrwa tylko chwilę.
Dobrze wykonana adaptacja mapy z Heroes II. Od strony wizualno-technicznej prezentuje się efektownie, poszczególne krainy są udatnie stworzone. Jako, że mapa nie jest w pełni oryginalna - autor chciał odwzorować "Beltway" z poprzedniej odsłony serii - warto dodać, że pod tym względem Rakso poradził sobie szczególnie dobrze. Nazwy miast rodem z Enroth, zdarzenia i tabliczki wzorowane na tych z pierwowzoru dopełniają wrażenia grania w znaną już wcześniej mapę. Z drugiej strony bez wahania wykorzystał elementy, których w HoMM II nie było, jak choćby tereny specjalne, czy Puszki Pandory.
~
Jeśli o rozgrywkę chodzi jest ona dość dynamiczna. Chociaż graczy rozdzielają zastępy Żywiołaków ognia szybko zaczynają walczyć ze sobą, dzięki portalom łączącym poszczególne krainy. Scenariusz zawiera wiele zamków, które jednak są nierozbudowane. Większość z nich taka pozostaje, służąc jako źródło złota, ewentualnie stocznie. Często też zmieniają właścicieli. W walce najlepiej jest skoncentrować się na zajęciu wrogich stolic, a później wybiciu wrogich bohaterów i zajęciu pozostałych miast. Eksploatacja wody jest kuszącą opcją - sporo skarbów, a także dostęp do środkowego akwenu z niezłymi bonusami. SI nie radzi sobie wybitnie mądrze, chyba duża liczba miast sprawia, że się nieco gubi. Niezwykle łatwo o Graala - zaledwie 3 obeliski!
~
Na końcu autor poprosił o rady o większy balans. Zacząłbym od poprawienia błędu - biały namiot klucznika jest zablokowany. Jeden z wózków też. Dodatkowo wyczyściłbym mapę z bezużytecznych zdolności takich jak Sokole oko, czy Nauka, a także artefaktów z nimi związanych. Co do czarów - takie jak Hipnoza, czy Usunięcie przeszkody nie są zbyt przydatne. Oprócz tego siedliska przy siedzibach graczy - według mnie powinny być powiązane z miastem, albo neutralne, choć drugie rozwiązanie faworyzuje Nekropolię. Finalną oceną pozostanie 5-.
Witam autora komentarza, recenzenta mojej mapki. Z góry przepraszam jeżeli ten komentarz nie powinien się znaleźć w tym miejscu(oceniam własną mapke. lol), jednakże nie znalazłem żadnych zasad co do odpowiadania na recenzje w tej części JB a jestem relatywnie nowym użytkownikiem. Bardzo dziękuje za wyrażenie swojej opinii odnośnie mojej adaptacji oryginalnej Beltway z H2. Odnośnie nazw miast powiem tak: Kto grał wystarczająco długo w Heroes 2 na Beltway z pewnością zauważył że nazwy miast na tej mapie nigdy się nie zmieniają i pozostają takie same co każdą rozgrywkę, postanowiłem to wykorzystać. :) Mapki nie da się niestety idealnie odwzorować z uwagi na brak kilku elementów: miasta umarłych bądź Sphinksa(nad którego zastąpieniem głowiłem się cały czas tworzenia mapki i był ostatnim elementem na niej edytowanym. Jego zagadki postanowiłem umieścić w puszkach pandory wraz z rozwiązaniami w formie smaczku. Doszedłem do wniosku że irytujące piaski + arcy-magowie jako strzelcy, a nagrodą za ich pokonanie czarodzieje będzie w sam raz dobrą i wymagającą podmianą Sphinksa. Same, jak ja je nazywam "irytujące piaski" są formą wykorzystania terenu na swoją przewagę przez zamki z większą ilością jednostek latających i strzeleckich co pozwoli nie odstawać w tyle i wprowadzić ciekawy element sideł.
~
Wszelkie zalecane zmiany wprowadziłem już do swojej mapki w dniu wczorajszym od razu po przeczytaniu komentarza. Niezmiernie mi wstyd w kwestii namiotu. :/ Kiedy testowałem mapkę nie miałem okazji pokusić się o zaatakowanie utopii morskich z tego powodu nie zawracałem sobie głowy walką z Fangarms na północy a szkoda. Byłem święcie przekonany że możliwe jest dojść do namiotu klucznika od strony północno-wschodniej kratki na w skos. Okazało się że się myliłem. :)
~
Pozbyłem się nie tylko możliwości pojawienia się na mapie wymienionych przez ciebie artefaktów oraz umiejętności ale również sterty innych niepotrzebnych, między innymi uodparniających na pewnego rodzaju bezużyteczne zaklęcia, umożliwiające zyskanie zaklęć podróży, zwiększające zasięg widzenia, zasięg podróżowania po wodzie, polepszające umiejętność sokolego wzroku oraz wprowadziłem możliwość wytworzenia niektórych artefaktów łączonych w celu zwiększenia zainteresowania "lizaniem ścian" podczas rozgrywki.
~
Pozbyłem się bohaterów ze specjalizacją sokolego wzroku, zastąpiłem ich pomniejszymi bohaterami kampanii mającymi mniej znaczące specjalizacje(mam na myśli fakt że bohaterowie typu Dracon lub Gelu są wciąż zablokowani). Pozbyłem się również bohaterów ze specjalizacją nawigacji z uwagi na fakt że poziom wody jest praktycznie znikomy. Zastąpiłem ich odpowiednimi zastępcami zaleconymi przez HotA na mapy bez wody oraz drobne inne zmiany. Między innymi fakt że Tamika jest tak naprawdę Haart Lichem chociaż wciąż jest Tamiką, uznałem że specjalizacja Haart Licha wokół czarnych rycerzy jest ciekawsza niż ta u Tamiki i warto to wykorzystać aby gra stała się bardziej dynamiczna. ;)
~
Zablokowałem możliwość wybudowania Graala w startowych miastach graczy. Od teraz można to zrobić jedynie w miastach neutralnych (te nie mogą mieć lepszej formy obrony niż fort) co ułatwi wymienianie się budowlą tak aby każdy z graczy miał okazje z niej skorzystać a pewien punkt mapy stanie się bardziej strategiczny od innych.
Miasta neutralne mają również wybudowane już targowiska i rady miast, myślę że wpłynie to na dynamikę i wprowadzi wszechstronny udział w grze wszystkim zamkom jakie się wylosują, o ile gracze pokuszą się o wybudowanie fortu kolejno w tych miastach, myślę że to również usprawni inteligencje AI i jej problem z "gubieniem się".
~
Zastąpiłem żywiołaki ognia oddzielające graczy Feniksami których pkt życia + ilość wskrzeszana odpowiada ilości pkt życia 100 żywiołakom ognia, aby rozciągnąć pole walki na całą mapę przez dłuższy okres rozgrywki oraz z uwagi na fakt że walka z feniksami łączy się z ryzykiem poświęcenia pewnych jednostek z uwagi na ich inicjatywę.
~
Ponadto zmieniłem wartość chęci dołączenia potworków na mapie do bohatera o -1 od wartości domyślnej z uwagi na "zbalansowanie" dyplomacji która na tak małej i dynamicznej mapie może okazać się zbawienna, jednakowoż nie chciałem pozbywać tej możliwości graczy.
~
Siedliska były inspirowane odpowiednikami z oryginalnej mapki w Heroes 2. Tam jakiekolwiek miasto wybierzemy w jakiejkolwiek części mapki nie wpływa na siedliska znajdujące się w okolicy. Z uwagi na fakt że i tak lekko zmieniłem mapkę pod HotA postanowiłem dopuścić się tej zmiany wprowadzenia siedlisk odpowiadających miastom graczy, dalsze należą jednak wciąż do stworzeń neutralnych, z wyjątkiem biomu lawowego gdzie co prawda są golemy fortecy ale to bardziej wprowadzenie złotych i diamentowych golemów do gry. Wątpię by ktokolwiek korzystał z tych oryginalnych. ;) Są zbyt wolne.
~
Teraz głowie się tylko i wyłącznie nad faktem w jaki sposób możliwym jest zastąpienie obecnie istniejącej mapki na stronie z jej aktualizacją. :)
Bardzo dziękuję za uwzględnienie moich uwag, mam wątpliwości odnośnie strażników stref - uczynienie ich silniejszymi sprawi, że jeszcze bardziej walki będą toczyć się w okolicy portali. Co do zastąpienia - musisz dodać mapę jeszcze raz, poprawioną oczywiście, wówczas zostanie podmieniona.
Dobra, dynamiczna mapa z wieloma zamkami i rozgrywką toczącą się głównie w obrębie zamków dominujących, gdzie pozostałe są bardziej źródłem złota i surowców.