Archipelag

Szczegóły

Autor
Szymon Kałowy
Rozmiar
XL (144x144)
Poziom trudności
Bardzo Trudny
Język
Polski
Podziemia
Tak
Woda
Wyspy
Fabuła
Nie
Warunki wygranej
pokonanie wszystkich wrogów
Warunki przegranej
utrata wszystkich bohaterów i zamków
Graczy ludzcy
8
Gracze komputerowi
0
Wyświetlono szczegóły
4190 razy
Pobrano
5696 razy
Średnia ocena
4.0000000000000000

Idealna mapa dla fanów map z wyspami. Każdy gracz zaczyna na wyspie, z których każda nieco różni się od innych, choćby tym jakie zasoby można na niej znaleźć. Spośród neutralnych wysp, każda się różni, a to występują w niej zasoby, a to ciekawe przedmioty, lub można zejść do podziemi. Mapa jest starannie wykonana, choć największym mankamentem pozostaje brak zdarzeń.

Komentarze

2020-12-05 21:19:26
Ocena: 4
Recenzja

To dobra mapa dla fanów scenariuszy z dużą ilością wody. Każdy z ósemki graczy zaczyna na podobnej wyspie, z których jednak każda czymś się różni. Na jednej są kolosea, na innej uniwersytet, na jeszcze innej latarnia morska, różnią się one też kopalniami surowców zaawansowanych. To co je łączy to podstawowe surowce, siedlisko 5 poziomu powiązane z miastem, artefakty, stocznia. Ekspansja morska jest niezbędna do zwycięstwa. Możemy ją skierować do wewnątrz mapy – tam są dodatkowe miasta, siedliska, kopalnie, skarbce, skarby i wzmocnienia. Możemy też przemieszczać się po zewnętrznej stronie planszy – ruszając na wrogów. Podziemia nie odgrywają większej roli. W jednych z nich możemy oswobodzić bohatera, ale to nie specjalistka od nawigacji, a nie wiedzieć czemu Erdamon.
~
Od strony technicznej do mapy trudno się przyczepić. Jest wykonania dobrze, choć bez polotu. Autor skorzystał tylko z raf jako obiektów terenu na wodzie, co jest trochę monotonne. Swoją drogą mapa przypomina jak wiele dobrego z wodnymi terenami zrobiła HotA. Problemem jest niestety balans. Najgorzej ma gracz różowy – jego stocznia nie leży nad oceanem, a jeziorem, więc bez czaru przywołania łodzi nie może skutecznie grać. Losowość graczy sprawia, że czasem dodatkowe kopalnie na startowej wyspie będą przydatniejsze. Problemem jest też niezablokowanie najsłabszych umiejętności, czarów, herosów, artefaktów. Po tym gdy nie chciałem wydawać złota na naukę Sokolego oka i Nauki czarów dla głównego bohatera gra kazała mi wybierać między tymi umiejętnościami. Niewątpliwie brak chat misji, fabuły nie jest pozytywem „Archipelagu”. Niektórzy z graczy mogą w wypadku wylosowania odpowiedniego miasta wybudować stocznię – tylko że będzie ona nad jeziorem, nie morzem. Każdy z graczy powinien w startowym mieście mieć do dyspozycji przywołanie okrętu.
~
Podsumowując jest to w założeniu dobry scenariusz, w którym gracze (poza różowym) mają wyrównaną pozycję i mogą zdecydować się czy eksplorować archipelag, czy od razu ruszać na wroga. Problemem jest wykonanie, które warto poprawić przed rozgrywką. Pewne ograniczenia jednak i tak pozostaną. Oceną będzie naciągana 4.

Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz. To potrwa tylko chwilę.